Rock Diaries
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Rock Diaries

Rock'N Roll

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Şimdi 'Afili' Rüzgarı Esiyor...

YazarMesaj
FaLLen00
RockeR
RockeR
FaLLen00

İfAdem : Şimdi 'Afili' Rüzgarı Esiyor... F2a49e77adcbd8486691fb6efd0c4aac
Ruh Halim : Şimdi 'Afili' Rüzgarı Esiyor... Cesur10

Şimdi 'Afili' Rüzgarı Esiyor... Empty
MesajKonu: Şimdi 'Afili' Rüzgarı Esiyor...   Şimdi 'Afili' Rüzgarı Esiyor... Icon_minitimePerş. 7 Ağus. - 12:34:27

Klibinde Şebnem Dönmez’in oynadığı “Afili Yalnızlık” isimli şarkısıyla adını duyuran Emre Aydın, Dokuz Eylül İktisat fakültesi mezunu, kendi deyimiyle hâlâ ağlak bir çocuk.

Albüme gelene kadar müzik, hayatınızın neresindeydi?
Müzik, hayatımda küçük yaşlardan beri var. İlkokula giderken ailem bana saz almıştı. Sonra ortaokulda gitar çalmayı öğrendim. Aynı dönemde okuldan arkadaşlarla grup oluşturduk. Pilav günleri gibi etkinliklerde çalıyorduk. Daha sonra üniversite yılları başladı ve biz de biraz daha geliştirdik kendimizi. Bu arada ben besteler yapıyordum. 2002 yılında Sing Your Song’un reklamlarını görünce katılmak istedim. Biz dört kişilik bir gruptuk ama grubumdan sadece Onur Ela bana inandı ve ’6. Cadde’ olarak sadece ikimiz o yarışmaya katıldık. Üstelik ödünç gitarlarla geldik İstanbul’a.

2000’e yakın kişinin arasından sıyrıldığınız halde neden 6. Cadde tutunamadı?
- 6. Cadde olarak ilk albümün okumalarını 15 günde bitirdik ama aksilikler yüzünden albüm 2003’te çıktı. Tanıtımı da çok iyi yapılamadığı için sesimizi çok duyuramadık.

6. Cadde neden dağıldı?
- İzmir’e döndüğümüzde Onur devam etme konusunda kararsızdı. En sonunda "Net bir şey söyle ki, ben de yoluma gideyim" dedim. O, "Ben yokum" dedi. Mantıklı olan 6. Cadde olarak benim çıkmamdı ama ben, Emre Aydın olarak çıkmaya karar verdim.

Peki Onur Ela şimdi ne yapıyor? Albümünüzde çaldı mı?
- Onur İzmir’de kaldı. Geldi çaldı albümde. Şimdi iş buldu ve çalışıyor. Aile babası olma yolunda ilerliyor.

PEARL JAM VE NORAH JONES’UN YÖNETMENİYLE ÇALIŞTIK

Klip yönetmeni Yon Thomas’a nasıl ulaştınız?
- Yon Thomas, Sing Your Song’da görüntü yönetmeniydi ve çok güzel işler yapıyordu. Sonra başka yaptığı işleri merak ettik ve Pearl Jam’in, Norah Jones’un kliplerinde imzasını gördük. Biz rica ettik, o da kırmadı bizi ve senaryo yazayım dedi.

Klipte Emre Aydın’ı saklamak kimin fikriydi?
- Orada narsis bir kadının hikáyesi vardı ve bana yer yoktu. Yani bu hesaplanmış bir şey değildi. Adamı saklayalım, ondan sonra çıkaralım demedik.

Aslında bir karede televizyon ekranında görünüyorsunuz değil mi?
- Evet. Oradaki benim.

Klipte oynaması için neden Şebnem Dönmez’i seçtiniz?
- Öncelikle iyi bir oyuncu olması gerekiyordu. Çünkü aynaya bakıp kendine aşık olduğunu izleyiciye aktarabilmeliydi. Uygun olduğunu düşündüğümüz üç kişi vardı. Bunlardan birisi de Şebnem Dönmez’di.

Diğerleri kimlerdi?
- İsimlerden biri Janset’ti, diğerinin adını söylemek istemiyorum. Sonradan magazin basınında onunla ilgili kötü haberler çıktı.

Hep yalnızlık var şarkılarınızda. Gerçekte de yalnız mısınız?
- 6. Cadde albümünde bir bütünlük yoktu. O tamamen bizim acemi işimiz. İçinde ska şarkımız da vardı, alaturka da. Bu albüm için besteleri toparlamaya başladığımda bütünlük olsun istedim bu yüzden yalnızlık konusunu işledim.

Emre Aydın kimleri dinler?
- Placebo’yu çok başarılı buluyorum. Trip-hop ve elektronik müzik de dinliyorum. Tüm bunların yanında Müslüm Gürses’i de dinliyorum. Aşık Veysel’i severim mesela.

Arabeski aşağılamıyorsunuz o halde?
- Çok kötüyse çok kötü oluyor hakikatten ama iyi örnekleri de var. Popu da çok bayağı olmadıktan sonra takip etmeye çalışıyorum.

Web sitenizde şiirleriniz var. Şiir kitabı çıkarmayı düşünüyor musunuz?
- Evet, eğer bir aksilik olmazsa bu kış çıkacak. Yaklaşık 35 tane şiirimi seçtik kitap için. Tam şiir de değil, şiir-yazı şeklinde. Bir albüm, bir kitap düşünüyorum. Gerçi ne kadar böyle sürer bilmiyorum.

Şiirlerinizde hep çocuk kaldığınızdan bahsetmişsiniz. Bu iyi bir şey mi?
- İyi bir şey değil. Aslında çok kaba tarifle, ağlak bir tarafım var. (alıntıdır)

Şimdi 'Afili' Rüzgarı Esiyor...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Afili Emre